Мастни киселини
Мастните киселини са основна градивна единица на мазнините в тялото, както и на мазнините в храната. Някои от тях са жизненоважни за организма и подпомагат кожата, очите, мозъка и имунитета, а други не трябва да се консумират, защото създават предпоставка за здравословни проблеми и заболявания.
Мастните киселини се срещат рядко като свободни молекули в природата и обикновено са компоненти на сложни липидни молекули, като мазнини (съединения, които служат за съхранение на енергия) и фосфолипиди (главните липидни компоненти на клетъчните мембрани).
Есенциалните мастни киселини (ЕМК) имат свойството на основни хранителни вещества и понякога са наричани витамин F. Необходимо е да ги набавяме чрез храната си, защото тялото не може да ги произвежда само. ЕМК са ни необходими за правилната структура и функция на всяка клетка в тялото.
В нашата диета съществуват 7 класа мастни киселини. Някои от тях са полезни и незаменими за човешкото тяло, а други са изключително вредни.
- Най-важни и есенциални са Омега 3 мастните киселини (ALA, EPA, DHA). Те са полезни за сърцето, имат антивъзпалителни свойства, противодействат развитието на депресия, на нервно-дегенеративни заболявания като болест на Алцхаймер и други. Съществуват два хранителни източника на омега-3 киселини. В зеленчуците има алфа линоленова киселина (ALA), която притежава противовъзпалителни свойства. EPA и DHA киселините могат да се набавят само от морски организми. Рибите също не могат да синтезират EPA и DHA, а последните се произвеждат от алги и по хранителната верига преминават към по едрите организми. По тази причина изкуствено отглежданите риби са бедни на омега 3 и вместо тях са богати на омега 6. Конверсията от ALA към EPA и DHA е минимално и затова веганите задължително трябва да приемат омега 3 като хранителни добавки.
Ейкозапентаеновата (ЕРА) киселина играе важна роля за правилното функциониране на сърцето, очите и мозъка.
Докозахексаеновата киселина (ДНА) подобрява здравето на сърцето, намалява нивата на възпалението в организма и е от съществено значение за развитието и правилното функциониране на мозъка. Недостигът и може да доведе до намалена способност за учене и концентрация.
- Мононенаситени мастни киселини с основен представител олеиновата киселина. Намира са в зехтина и е много полезна за регулиране на енергийния баланс в чернодробната клетка.
- Полиненаситени мастни киселини. Като цяло са полезни, но при прекомерна употреба мога да доведат до увреждане на имунната система.
- Наситени мастни киселини. Повече от 50 години са смятани за вредни и поради това се появят и налагат на пазара нискомаслените хранителни продукти. Има обаче два вида сатурирани (наситени) мастни киселини – такива с четен брой въглеродни атоми например в месните продукти и такива с нечетен брой например в млечните продукти и те са метаболизират по различен начин от човешкото тяло.
- Оказва се, че млечните сатурирани мастни киселини имат противовъзпалителни свойства благодарения на фосфолипидната опашка, която притежават.
- Средноверижни триглицериди. Намират се в големи количества например в кокосовото олио. Тези мастни киселини имат по-къси вериги между 10-14 въглеродни атома. Те се абсорбират и метаболизират по различен начин от дълговерижните мастни киселини. Комбинираното приложение на сатурирани и средно верижни мастни киселини блокира окислителните процеси в митохондриите и води до омазняване на черния дроб.
- Омега 6 мастни киселини. Намират се в маслата от семена като соя, слънчоглед и други. Те са про-възпалителни, тъй като са прекурсури на арахидоновата киселина и възпалителните цитокини. Съотношението между приема на омега 6 и омега 3 трябва да бъде максимум 3 към 1, а оптимално да е 1 към 1, докато в западната диета това съотношение е 20 към 1.
- Транс мазнини. Първата такава е синтезирана през 1902 година и патентова през 1906. Основното предимство на тези мастни киселини е че удължават срока на годност на хранителни продукти, тъй като бактериите не могат да ги разграждат. Човешките клетки и митохондрии обаче също не могат да разграждат тези мазнини и затова те се натрупват в черния дроб нарушавайки неговата функция.
В стандартния хранителен режим на западния свят преобладават вредните мастни киселини и има недостатъчно приемане на полезните такива. Това само по себе си води до дисфункция на митохондриите, инсулинова резистентност с всички последващи усложнения.
Различни експертни научни органи по света препоръчват между 250 и 1000 mg EPA и DHA на ден. Скорошни изследвания показват, че 1000 mg (1 g) EPA+DHA е оптимално дневно количество, към което може да се придържате.
Получавате ли достатъчно омега-3? Направете теста по-долу, за да разберете:
Рибеното масло има различни форми, от които зависи по какъв начин и колко бързо тялото ще ги усвои. Ето и кои са те:
- Естествени триглицериди (ЕТ) – Това е естествената форма на Омега-3. Техните хранителни вещества се усвояват лесно и са най-често срещаният вид мазнини в тялото. Съхраняват се като допълнителни калории в мастните клетки и при нужда от допълнителна енергия, организмът ги освобождава.
- Етилови естери (ЕЕ) – За получаването на тези мастни киселини естествената форма на Омега-3 преминава химичен процес, който замества глицерола с етанол. Това ги прави по-слабо бионалични, което означава, че се усвояват по-трудно от организма. Приемът им трябва да се избягва от бременни жени поради наличието на алкохол, защото колкото и малко да е количеството му, то все пак може да увреди плода.
- Синтетични триглицериди (СТ) – Тези мастни киселини се произвеждат по същия начин като етиловите естери, но преминават допълнителен процес на преобразуване в триглицериди. По този начин те се доближават до ЕТ, но цялостната им структура е променена, а наличието на Омега-3 е много по-малко.
Изберете правилната форма на Омега 3 мастните киселини
Най-често срещаните форми на Омега 3 мастните киселини са EPA (икозапентаенова киселина) и DHA (докозахексаенова киселина). EPA е по-подходяща за подобряване на здравето на сърцето, докато DHA е по-подходяща за здравето на мозъка и очите. Ако искате да се възползвате от ползите на двете форми на Омега 3, можете да изберете продукт, който съдържа и двата видa мастни киселини.
Проверете източника и начина на получаване
Всички Омега 3 продукти не са създадени еднакви. Източникът и начина на получаване на Омега 3 мастните киселини може да има голямо значение за качеството на продукта.
Прочетете етикета
Когато търсите Омега 3 продукт, е важно да прочетете етикета на опаковката, за да се уверите, че продуктът съдържа достатъчно количество EPA и DHA мастни киселини. Най-добрите продукти на пазара ще имат ясна информация за съдържанието на Омега 3 мастните киселини, както и за други добавки и съставки.
Изберете правилната дозировка и опаковка
Дозировката на Омега 3 мастните киселини може да варира в зависимост от продукта и марката. Всички Омега 3 продукти имат различни дози на EPA и DHA мастните киселини. Това означава, че трябва да прочетете етикета на продукта, за да се уверите, че дозата е подходяща за вас и вашите нужди. Най-добре е да са под формата на капсули и опаковани в блистери, защото мастните киселини са особено чувствителни към окисляване при достъп до кислород от въздуха.
Омега 3 мастните киселини са важни за здравето ни и може да помогнат за подобряване на функциите на тялото, като здравето на сърцето, мозъка и кожата. За да изберете правилния Омега 3 продукт за вас, е важно да изберете правилната форма, да проверите източника, да прочетете етикета, да изберете правилната дозировка и да изберете качествен продукт. Следвайки тези съвети, ще можете да намерите Омега 3 продукт, който е подходящ за вашия начин на живот и нуждите на организма ви.